בית מעץ, בית עץ, בתים מעץ, בתי עץ, בנייה מעץ, בנייה קלה, בנייה מעץ, בנייה ירוקה, בניית בית מעץ, בניית בתים מעץ, בניית בית עץ, בניית בתי עץ

חשוב להדגיש שבית מעץ לא דליק יותר  מבתי אבן ואפילו בטוח יותר בעת שריפה ממבנים מתכתיים!

בניגוד לאמונה הרווחת שכל בית עץ חייב להפוך למלכודת קטלנית באפשרות של שריפה, בית עץ שנבנה כהלכה ותוכנן בצורה נכונה יעכב התפשטות של אש בדיוק כמו כל חומר מעכב וחסין בעירה אחר.

למרות זאת, חשוב לשמור על משנה זהירות ולהבטיח את שלמותו של בית עץ שלכם בכל מקרה שעלול להתרחש. על מנת להבטיח שלא ייגרם כל נזק משריפה אפשרית, נציג את הדרכים הטובות והיעילות ביותר להגן על בית עץ מפריצה והתפשטות של שריפה. חשוב ליישם הוראות ואמצעי בטיחות אלה.

כיצד בכלל מתחילה ומתפשטת שריפה?

שריפה בתוך בית אינה מתרחשת מעצמה וללא כל סיבה, תמיד ישנם גורמים שמביאים לתחילתה ומזרזים את התפשטותה והתחזקותה. לאחר שאחד מהתנאים האלה מתרחשים, הבעירה מתחילה ויש לעצור אותה בהקדם האפשרי.

רק מערכת יעילה ומתוכננת היטב לכיבוי שריפות ומניעת התפשטותן תמנע מהבית שלכם להפוך לתופת אש מסוכנת שתכלה את כולו לחלוטין.

כדי שתפרוץ אש, צריכים להתקיים שלושה גורמי בעירה בתנאים מסוימים שיביאו להיווצרות דליקה: חום, חמצן, וחומר דליק. רכיבי בעירה אלה מכונים גם "משולש האש". שילוב קטלני שלהם  יביא להיווצרות שריפה שתסכן את כל היקר לכם.

הגורם האנושי

בדרך כלל, בני אדם הם אלה שמפעילים את השילוש ההרסני הזה ומביאים באופן לא מכוון להתפרצות של שריפה!

דליקה יכולה להיגרם מציוד בישול, מכשירי חימום, עישון, גאדג’טים אלקטרוניים, שימוש רשלני בנרות, ילדים סקרנים, משחק בגפרורים, חיווט לא נכון, הימצאות חומרים דליקים, מנגלים, תאורה (במיוחד נורות ליבון), שריפת קוצים או תברואה לקויה מסביב לבית.

הגנת בית עץ משריפה

למרות שאינכם יכולים לשמור על בית עץ ללא פגע לאחר שכבר משתוללת בו אש, אתם יכולים למנוע ממנה להיווצר. חשוב שתשמרו על תקנות והוראות הבטיחות הבאות שיכולות להיות מצילות חיים! בואו נציג כמה מאמצעי מניעת השריפות החשובים ביותר.

גג עמיד בפני אש

אם הבית שלכם ממוקם באיזור המועד לשריפות, חשוב שתבנו גג מחומרי איטום מיוחדים החסינים לאש כמו למשל רעפי שינגלס. גם אם גחלת משריפת חורש לא רחוקה תעוף לגג בית עץ שלכם, היא לא תגרום להיווצרות דליקה.

גם אם הגג שלכם עשוי מעץ, ניתן לכסות אותו בחומרים מיוחדים חסינים לאש. אמצעי זה יבטיח שגם בית עץ שנמצא בסביבה יבשה, צחיחה וחשופה לדליקות יהיה מוגן מהתפשטות שריפות חורש או שיחים שמשתוללות בקרבת מקום.

עמידה בתקנות הבנייה הבינלאומיות (IBC)

פרק מספר 33 בתקנות הבנייה הבינלאומיות מפרט ומסדיר את הדרישות הבסיסיות לבטיחות אש:

 • גישה מהירה למטף אש. ליד כל גרם מדרגות ובכל קומה בבית עץ שלכם חייב להיות מותקן מטף כיבוי.
  כשהוא נמצא בהישג יד ניתן לכבות באופן מיידי כל אש שפורצת בפתאומיות.
 • גישה קלה לפתחי יציאה ומילוט.
  חשוב להבטיח גישה מלאה ופשוטה לנתיבי מילוט למקרה של שריפה. יש לשמור על אמצעי בטיחות זה בעת בנייה, שיפוץ, הרחבה, או הריסה של בית מגורים.
 • שמירה על אספקת מים תקינה.
  חשוב להבטיח שבמקרה הצורך יהיה ניתן להשתמש בברז או צינור מים שיאפשר לכבות את השריפה במהירות לפני שהיא תתפשט ותצא משליטה.
 • התקנת מערכת לגילוי וכיבוי אש.
  חשוב להתקין גלאי עשן ומתזים לכיבוי אש שיאפשרו לגלות באופן מיידי כל שריפה ולכבות אותה באופן יעיל. תקנות הבנייה הבינלאומיות דורשות אישור על תקינותה של מערכת כזאת כתנאי מחייב לאכלוס בית עץ.

חשוב לעמוד בכל תקנות כיבוי האש הנדרשות בבתי מגורים ולהתקין את כל אמצעי ההגנה, הבטיחות והכיבוי הנדרשים.

אם הלכתם על בניית בית עץ, חשוב שתוודאו מראש שהוא מוגן היטב בפני שריפות. תשקיעו בחומרי איטום חסיני אש ותבטיחו את הימצאותם של פתחי ונתיבי מילוט שישמשו אתכם בשעת חירום.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
סגירת תפריט
דילוג לתוכן