בית מעץ, בית עץ, בתים מעץ, בתי עץ, בנייה מעץ, בנייה קלה, בנייה מעץ, בנייה ירוקה, בניית בית מעץ, בניית בתים מעץ, בניית בית עץ, בניית בתי עץ, בתי עץ לוגים, בתים מוכנים, תוספת בניה מעץ, בתי עץ סקנדינבים, בניית וילה מעץ, בניה קלה עלויות, מבנה עץ למגורים

גדר עץ במרחב הציבורי

איפה אפשר להשתמש בגדר עץ? למה כדאי לתת עדיפות לעץ כאשר מקימים גדר סביב גני משחקים וילדים? מה היתרונות של עץ מבחינת העירייה שבוחרת ליישם פתרון מסוג זה?

עץ הפך לאחד מחומרי הבניה השכיחים בעולם בגלל מגוון רחב של יתרונות שקשורים לעלות ותחזוקה. עם זאת, מסתבר שדווקא במוסדות ציבוריים נוטים לזהות מהר יותר את יתרונות העץ בהשוואה לאנשים פרטיים. את ההוכחה לכך ניתן לראות בבחירה של עיריות בכל רחבי הארץ להשתמש בעץ לטובת בניית גדרות במרחב הציבורי.

גדר עץ במרחב הציבורי מאפשרת לתחום אזורים מסוימים ולהפריד ביניהם. אם בעבר נהוג היה להשתמש רק במתכת וברזל כדי לבנות גדרות מן הסוג הזה, הרי שכיום מדובר על פתרון שכיח שמשותף גם לקבלנים וחברות בנייה. כמו כן, בעיריות מסוימות בארץ ובעולם מזהים את היתרונות של גדר עץ גם בהקשר של תחזוקה זולה.

איפה יש גדרות עץ?

על קצה המזלג ניתן להזכיר מספר אתרים בולטים שבהם גדר עץ משמשת כחלק בלתי נפרד מהמרחב הציבורי:

  • גני שעשועים – השימוש בעץ מאפשר להקים גדר סביב גני שעשועים שנמצאים בסמוך לכבישים או למקומות מסוכנים. בניגוד למתכת שעלולה להחליד, העץ נשאר אסתטי ועמיד לאורך זמן והמראה שלו מתכתב עם האופי של גני השעשועים. כמו כן, עירייה מקומית יכולה להקים גדר עץ סביב גני שעשועים בתוך זמן קצר וללא צורך בהשקעה כספית גבוהה.
  • גינות כלבים – גם בגינות כלבים ברחבי הארץ יש יותר ויותר שימוש בעץ לטובת הקמת גדרות. היות והגדר היא החלק העיקרי בגינה ומה שמפריד בינה לבין האזור שאליו אסור להכניס כלבים, יש משמעות גם לגובה של קורות העץ ולבחירה שלהם. הפתרון כאן הוא לשלב קורות עץ חזקים סביב גינת הכלבים ולאחר מכן לצבוע אותם לצרכים דקורטיביים ואסתטיים.
  • בנייני מגורים – הנושא של בניית גדר עץ סביב בנייני מגורים פחות מובהק בהשוואה לשאר הדוגמאות, כי בחלק מהמקרים זו אחריות של ועד הבית ולא של העירייה. מצד שני, יש צורך באישור של העירייה לכל פעולת בנייה שנעשית במרחב הציבורי ולכן ברוב המקרים מדובר בשיתוף פעולה בין הצדדים. בכל מקרה, השימוש בעץ לצורך הקמת גדרות משרת את צרכי הדיירים כי הוא אלגנטי יותר מאשר גדרות המתכת והבטון.

יתרונות של עץ מבחינת העירייה

במרחב הציבורי משתמשים בעץ כי לעירייה קל לתחזק אותו. כל מה שעירייה מקומית צריכה לעשות על מנת לתחזק גדרות סביב גני שעשועים וגני כלבים למשל היא לצבוע אותו אחת לתקופה מסוימת, או לדאוג להחלפה של קורות וחלקים שבורים. במקביל, העירייה נהנית מהגמישות שנובעת כתוצאה מהשימוש בעץ לעומת המתכת והאלומיניום או בהשוואה לחומרי הבנייה המסורתיים.

כמו כן, אי אפשר לדבר על היתרונות של גדר עץ מבחינת העירייה בלי להזכיר שיקולים אסתטיים. כל עירייה רוצה שהמרחב הציבורי שלה ייראה טוב יותר, מה שגורם להשקעה של זמן בהשוואה בין הנראות של חומרי בנייה. כאן יש לעץ יתרון מובהק, כי הוא מתכתב עם ניסיון להשיג מראה כפרי ובגלל שהתחזוקה השוטפת שלו זולה.

תנאים לשימוש בעץ להקמת גדרות

כל מי שבוחר להשתמש בעץ לטובת בניית גדרות צריך לוודא עמידות באש ובתקן המקובל. מומלץ לצבוע את העץ כדי להגן עליו מפני מזיקים וריקבון, לוודא שהגדר בגובה המתאים לפי אופי השימוש הצפוי ולקחת בחשבון עמידות ברעידות אדמה. אם משתמשים בכל השיקולים האלה כאשר בונים גדר עץ במרחב הציבורי, חוסכים כסף לעירייה ולכל מי שמשלם לה מיסים וארנונה.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
סגירת תפריט
דילוג לתוכן