בית מעץ, בית עץ, בתים מעץ, בתי עץ, בנייה מעץ, בנייה קלה, בנייה מעץ, בנייה ירוקה, בניית בית מעץ, בניית בתים מעץ, בניית בית עץ, בניית בתי עץ

העץ נמצא בשירות האדם כבר אלפי שנים. מדובר בחומר הבנייה העתיק והשימושי ביותר שנפוץ כבר עידנים רבים במגוון רחב של תרבויות ברחבי העולם.

אבות אבותינו שגילו את מגוון האיכויות והסגולות של העץ השתמשו בו למגוון רחב של צרכים ושימושים. עם הזמן, נראה ששכחנו את היתרונות הרבים של שימוש בעץ ועברנו לחומרי בנייה אחרים שאינם עולים עליו בשום היבט.

הגיע הזמן לתקן את העיוות הזה ולהחזיר עטרה ליושנה. כששינויי האקלים הופכים את חיינו לבלתי נסבלים ומאיימים על עתידנו, הגיע הזמן לחזור לבנייה ירוקה, מתחדשת וחסכונית.

עם המודעות ההולכת וגוברת לשמירה על איכות הסביבה, אין ספק שבניית בית מעץ חוזרת לקדמת הבמה וכובשת מחדש את העולם.

ההתקדמות האדירה בתחום הבנייה הפכה את העץ לחומר גלם שאינו נופל במאומה מחומרי בנייה שכיחים אחרים כמו בטון, בלוקים או פלדה.

אבל בניגוד לכל החומרים המזהמים האלה שמשאירים אחריהם ערמות פסולת ואבק, בתים מעץ מטהרים ומנקים את האוויר בסביבת המגורים שלכם גם עשרות שנים לאחר בנייתם.

בית מעץ מפחית את פליטת גזי החממה אשר מחמירה את תופעת ההתחממות הגלובלית.

אז למה בכלל נטשנו את העץ ועברנו לחומרים הנחותים ממנו מהמון בחינות?

אולי בגלל ששכחנו את מגוון היתרונות הטמונים בו: בניית בית מעץ היא בנייה אקולוגית שעושה שימוש בחומר טבעי שזמין ונגיש בשפע. בית מעץ אינו פוגע באיכות הסביבה, מקצר את זמן ועלויות הבניה, מציע חיסכון ויעילות אנרגטית ומגן על הדיירים מפני פגעי טבע ורעידות אדמה.

מרבית האנשים אינם מודעים לכל האיכויות יוצאות הדופן האלה שגרמו לבני האדם לאהוב ולהעריך את העץ כבר משחר ההיסטוריה. הגיע הזמן לגלות מחדש את העץ ולהתוודע לתכונות וליכולות שלו. המאמר הזה יסייע לכם להכיר את חומר הגלם הנפלא הזה מקרוב.

מבנה גזע העץ

המבנה הטבעי הייחודי של גזע העץ מורכב מכמה שכבות:

 • קליפת העץ.

  מדובר בשכבה החיצונית של העץ שעוטפת את הקמביום (השכבה העוברית) . מדובר ברקמה הדומה לעור האנושי. היא קובעת את המראה החיצוני של הגזע.

 • קמביום (שכבה עוברית).

  שכבה דקה המפרידה בין קליפת העץ החיצונית לחלקים הפנימיים החבויים בגזע העץ.

 • עצה שניונית וראשונית.

  מדובר במרכיב העיקרי של הגזעים וענפי העצים. רקמות אלה מתחלקות לשני סוגים עיקריים בהתאם למיקומן בצמח: העצה השניונית שאינה פעילה מבחינה פיזיולוגית והעצה הראשונית שמובילה מים, מינרלים וחומרים מזינים אחרים הנקלטים באדמה אל כל חלקי הצמח.

  חלק זה של העץ קובע האם הוא ישתייך לקבוצת העצים הרכים או לקבוצת העצים הקשים. העצים המחטניים מכונים עצים רכים, בעוד שעצים רחבי עלים מכונים עצים קשים.

 • ליבת העץ.

  צמיחת והתפתחות תאי העץ מתחילה דווקא מחלק זה שנמצא במרכזו. עם השנים, העץ גדל והופך לחומר הגלם המושלם לבנייה, נגרות וייצור רהיטים.

תכונות העץ

חשוב לבחון היטב את התכונות והמאפיינים של סוג עץ מסוים לפני שמשתמשים בו לצורך ממוקד כלשהוא.

על מנת לבחור את העץ הנכון והמתאים ביותר לדרישות, להעדפות ולסביבת המגורים שלכם, חשוב לבחון היטב כמה איכויות מרכזיות שיכולות לספר לנו המון עליו ולרמוז איפה וכיצד ניתן ועדיף להשתמש בו.

קיים מגוון אינסופי של עצים שונים כשכל אחד מהם מתאים לצרכים ספציפיים. לפניכם ההיבטים שצריך לבחון כשבוחרים את סוג העץ המושלם עבורכם:

 • צבע וניחוח.

  לכל סוג עץ יש צבע וניחוח ייחודיים משלו שהופכים לסימן ההיכר שלו. תוכלו לזהות סוג מסוים על פי הגוון והניחוח הטיפוסי שלו.

 • צפיפות ומשקל.

  עץ הוא חומר קל משקל ובדרך כלל הוא צף על פני המים. עם זאת, קיימים סוגי עצים קשים עם רקמות צפופות ודחוסות ביותר שאינן מאפשרות יכולת ציפה על פני מים. המשקל הסגולי של מרבית זני העצים נע בין 0.3 ל-0.9.

 • ספיחת לחות.

  עץ הוא חומר היגרוסקופי הסופח וסופג לחות מהסביבה. לכן, לפני כל שימוש בו חשוב לנטר את תכולת ורמת הלחות בתוכו ולייבשו עד הרמה הרצויה.

 • המבנה והמרקם של העץ.

  התכונות הטבעיות של חלקי העץ השונים קובעות את השימושים האפשריים שלו. רמת הדחיסות והצפיפות של סיבי העץ, המראה והמרקם של עץ מסוים משפיעים על מידת ההתאמה שלו לצרכים שונים- ריהוט פנים או חוץ, חיפוי וקירוי, או בנייה לטווח ארוך.

 • יכולת להתכווץ ולהתנפח.

  העץ משנה את צורתו בהתאם לכמות הנוזלים שהוא צובר או מאבד. היכולת הייחודית הזאת של העץ משפיעה על מידת ההתאמה שלו לסביבות מגורים מסוימות. בעל מקצוע שמתמחה בבניית בית מעץ מכיר היטב תכונה זאת ומנצל אותה לצרכיו.

 • חוזק וקשיות.

  כיוון סיבי העץ משפיע בצורה משמעותית על התכונות הפיזיקליות המרכזיות שלו כגון עמידות, קשיות וחוזק.

  תבררו היטב את מידת הקשיות והעמידות של סוג עץ מסוים לפני שאתם משתמשים בו, במיוחד אם היבטים אלה משחקים תפקיד מרכזי עבורכם ואתם מחפשים חומר גלם אמין שישמש אתכם לשנים רבות במיוחד.

חשוב שתלמדו היטב את התכונות והאיכויות של סוג עץ מסוים לפני שאתם בוחרים בו לפרויקט שלכם. זה יבטיח שתבחרו את העץ המתאים והנכון ביותר למקרה הספציפי שלכם.

השימושים השונים בעץ

גם בעולם המודרני העץ נמצא בשירות האדם במגוון רחב של תחומים וענפים שונים:

 • בנייה.

  משמש לבניית מבני מגורים, גשרים, פרגולות וסככות, חממות, גדרות, ואמצעי חיפוי, קירוי וקישוט.

 • כלים ואביזרים ביתיים.

  כולנו משתמשים בחיי היומיום בכלי מטבח, הגשה, בישול ועבודה מעץ.

 • פריטי אומנות.

  אנו מוקפים בפריטי אומנות מרהיבים הנוצרים באמצעות גילוף, חריטה ופיסול בעץ. העץ הוא חומר פופולרי ואהוב לפריטים ואביזרים דקורטיביים רבים כי הוא יוצר תחושה נעימה, חמה ומזמינה שאי אפשר לחקות. עץ גם משמש להכנת מסגרות לתמונות וכלי נגינה מוזיקליים.

 • שימוש תעשייתי.

  העץ משמש במגוון רחב של תעשיות: ריהוט, ספנות, ייצור נייר וכלי כתיבה. וזה רק חלק קטן מהשימושים המסחריים השונים בעץ. בנוסף לכך, העץ שימש במשך אלפי שנים לצרכי חימום, הסקה ובישול, והוא נחשב למקור אנרגיה זמין, יציב ונקי.

לאחר כל המידע המרתק הזה, אנו בטוחים שתפסיקו לזלזל בעץ ולפחד מהשימוש בו.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
סגירת תפריט
דילוג לתוכן