בית מעץ, בית עץ, בתים מעץ, בתי עץ, בנייה מעץ, בנייה קלה, בנייה מעץ, בנייה ירוקה, בניית בית מעץ, בניית בתים מעץ, בניית בית עץ, בניית בתי עץ

כמה עולה בניית בתים מעץ – ומה משפיע על המחיר? אילו קריטריונים כדאי לבדוק לפני שבונים בית מעץ?

העץ משמש את האדם כחומר גלם כמעט משחר ההיסטוריה. מלבד העמידות הגבוהה של העץ, הוא זמין למגוון צרכים ומהווה אלטרנטיבה לחומרים שונים כגון מתכת, פלסטיק ואף בטון.

בשנים האחרונות היתרונות של בתים מעץ הולכים ומתבהרים יותר ויותר – מתברר שבנייה קלה מעץ למגורים מאפשרת לבעלי הבית לחסוך בצורה משמעותית בהוצאות המצטברות. יתרה על כך, בתים מן הסוג הזה מאפשרים התאמה אישית לצרכי הלקוחות והם מסוגלים לשמור על ערך גבוה לאורך זמן.

יתרונות השימוש בנייה קלה מעץ למגורים

על מנת להיכנס לעובי הקורה ולהבין את הרכב העלויות והיתרונות של בניית קלה מעץ למגורים, עלינו להתעכב בקצרה על המאפיינים העיקריים של חומר הגלם שהטבע מצמיח עבורנו באופן טבעי.

העץ יכול לשמש כחומר הגלם העיקרי להקמתו של מבנה וכבר היום בחירה זו נפוצה מאוד בצפון אמריקה ובאירופה. כתוצאה מכך, ניתן לבחור בין בנייה בגזעים בלתי מעובדים או קורות גסות, בנייה עם קורות ובנייה קלה (עליה נרחיב מעט יותר בפסקה הבאה).

כדאי לדעת כי בנייה בגזעים בלתי מעובדים שכיחה באזורים כפריים ומיוערים ובבנייה בקורות עץ משלימים את התהליך על ידי חיפוי עץ ובנים המשולבים באופן אסטרטגי במיקומים מסוימים.

מה מאפיין בנייה קלה מעץ?

כשמדובר על בניית בתי מגורים, בנייה קלה מעץ הופכת אט אט לבחירה הנפוצה ביותר ברחבי העולם. בנייה קלה מעץ חוסכת בהוצאות הקמת המבנה, היא עוזרת לשמור על איכות הסביבה ובעזרתה ניתן גם לצמצם בלאי ושחיקה.

כשמדובר על בניית קלה של בתים מעץ, משתמשים לרוב בעץ לבוד בשילוב בלוחות גבס עבור קרומי הקירות הפנימיים – וחוסכים בהוצאות המצטברות.

במקביל לכך, שימוש בחומרי גלם איכותיים מאפשר לשפר את רמת הבידוד התרמי והאקוסטי של העץ ובעזרת בנייה קלה מעץ אף ניתן להביא לידי ביטוי תכניות אדריכליות שאפתניות מהרגיל.

פרמטרים המשפיעים על המחיר

ישנם מספר פרמטרים שמשפיעים על העלות של בנייה קלה מעץ. מטבע הדברים, האספקטים המרכזיים המשפיעים על התקציב הדרוש להקמתו של בית מעץ הם:

  • עלות הקרקע, הפיתוח והחיבור לתשתיות (אם ישנן).
  • סוג העץ וחומרי הגלם הנוספים המשתתפים בפרויקט.
  • הגודל הסופי במ"ר.

ככל שחומרי הגלם יהיו איכותיים יותר, כך יעלה המחיר. משוואה דומה קובעת את היחס בין גודל הבית מעץ לבין עלות הפרויקט ואפשר לתכנן בניית בית מעץ לפי תקציב מוגדר מראש.

בכל מקרה, עלויות הבנייה נמוכות ביחס לבנייה אחרת והחיסכון באנרגיה מגיע עד ל-60%, כך שהחיסכון ממשיך להצטבר עם השנים.

עבודות גמר ועלויות נוספות

פרמטרים נוספים אשר משפיעים על המחיר של בתים מעץ קשורים לאופי עבודות הגמר ולעלות הסופית של החומרים. באופן עקרוני, המחיר של בנייה קלה של בית מעץ מתחיל מסכום של 3,300 ש"ח למ"ר (גמר מלא) – ועל מנת להגדיר את היקף התקציב צריך להכפיל את שטח הדירה בסכום למ"ר.

נוסף על כך, יש לחשב בנפרד בניית ממ"ד שמוקף בעץ ומשתלב בעיצוב הכללי של הבית – ולוודא עמידות באש ובתקן המקובל.

תחזוקה של בתים מעץ לאחר הבנייה

בנייה קלה מעץ למגורים עולה בקנה אחד עם הצרכים של בעלי משפחות, הורים לילדים וגם משקיעים בענף הנדל"ן. מלבד הוצאה כספית ראשונית נמוכה יחסית, התחזוקה השוטפת גם היא זולה לעומת האלטרנטיבות.

כך למשל בבתי עץ יש בידוד תרמי אופטימאלי הרבה יותר מאשר במבנים מסוגים אחרים, לכן השימוש במזגנים לחימום או לקירור מצטמצם.

במקביל, נמנעות בעיות רטיבות וטחב, עבודות איטום מיוחדות הן פשוטות מאוד לביצוע וכל שנותר הוא לצבוע את העץ אחת לכמה שנים כדי להגן עליו מפני מזיקים וריקבון.

בתי עץ – הבטיחות הוא אספקט בפני עצמו

לבסוף, המחיר האטרקטיבי של בנייה קלה מעץ למגורים לא בא על חשבון בטיחות ברמה הגבוהה ביותר. כיום כבר ברור שהגמישות של בתי עץ מקטינה את סכנת ההתמוטטות במקרה של רעידת אדמה, מה שרלוונטי למפת הסיכונים הקיימים למבנים בישראל.

לאור כל אלו, אין זה פלא שבנייה קלה מעץ למגורים היא אפשרות שהולכת וצוברת תאוצה בתודעה של חלקים גדולים מבעלי המשפחות, היזמים והמשקיעים בישראל.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
סגירת תפריט
דילוג לתוכן